Kélerova vila
Bardejovské Kúpele
Vilu vlastnili už rodičia Bélu Kélera, ktorí, rovnako ako väčšina bardejovských šľachtických rodín, mali v Bardejovských Kúpeľoch letné sídlo. Béla Kéler získal dom v roku 1850 ako dedičstvo po smrti otca Štefana. Keďže pôsobil prevažne v západnej časti Európy, vilu väčšinu roka prenajímal kúpeľným hosťom.
Po smrti Bélu Kélera v roku 1882 vilu nezdedil nikto z rodiny, ale bola predaná spoločnosti Bardejovské Kúpele. Naďalej slúžila na ubytovávanie kúpeľných hostí, neskôr ako reštaurácia, kaviareň alebo mliekareň. Medzi pamätníkmi prvej Československej republiky je známa ako "vila kefír". Objekt bol zbúraný ešte pred 2. svetovou vojnou. Je pravdepodobné že dôvodom bolo nestabilné podložie, o ktorom píše sám Kéler.
"Je celkom možné, že sa môj dom nakloní na jednu alebo druhú stranu, pretože musel mať plytké základy kvôli neďalekému prameňu. Celý dom by musel byť oveľa vyšší, aby mohol mať obytný priestor na prízemí. Často som si hovoril, či by sa vlhkosť v spodných miestnostiach dala odstrániť ich vybetónovaním. Kvôli častým lejakom tam musí trpieť zlým odvodom vody každý kúpeľný dom." (Kéler, 1877)
Na záhrade domu Bélu Kélera sa nachádzal minerálny prameň, ktorý vyvieral do jeho studne. Ročne boli vodou z Kélerovho prameňa naplnené státisíce hlinených fliaš, ktoré sa následne exportovali k zákazníkom. Spolu s prameňmi Hlavným, Lekárskym, Kolonádnym a Alžbetiným bol tento prameň radený medzi najznámejšie pramene v Bardejovských Kúpeľoch.
"Hlavný prameň vyviera takmer uprostred údolia, pár krokov od neho prameň Lekársky a v hornej časti údolia prameň Kolonádny. Tieto tri pramene sú chránené pavilónom proti vonkajším vplyvom a slúžia na pitie a kúpanie. Kélerov prameň vyviera v spodnej časti údolia na nádvorí jeho domu a slúži hlavne na export. V súčasnej dobe sa vyváža 400 000 fliaš ročne." (Mittheilungen der kaiserlich-königlichen Geographischen Gesellschaft, 1862)
Ako je zrejmé na fotografii Kélerovej vily z roku 1912, Kélerov prameň, vyvierajúci do studne prekrytej dreveným záhradným domčekom, bol na začiatku 20. storočia premenovaný na Prameň ANNA a pod týmto názvom vyviera aj v súčasnosti v kúpeľnej kolonáde.
Zdroj: BURDYCH, Pavel. Béla Kéler - maestro z Bardejova. Spoločnosť Bélu Kélera & Hevhetia, 2022. ISBN: 978-80-973191-4-429.